Okolí Františkových Lázní ukrývá nejedno zajímavé místo k návštěvě. Jedním z největších lákadel je unikátní přírodní rezervace Soos, která leží přibližně 6 km severovýchodním směrem od Františkových Lázní. Dokonce se jí přezdívá malý český Yellowstone.

 Tato oblast historického Sooského lesa („Soos silva“) o rozloze 221 ha byla za Národní přírodní rezervaci prohlášena roku 1964. Naleznete zde rozsáhlá rašeliniště a slatiniště, kde z takzvaných mofet – nazývaných také bahenní sopky – vyvěrá velké množství minerálních pramenů a čistý oxid uhličitý. Objevovat tuto jedinečnou rezervaci můžete po 1,2 kilometru dlouhé naučné stezce, která vede po dně vyschlého jezera kdysi dávno plného minerální vody. Zůstala zde po něm skutečně evropská rarita – takzvaný křemelinový štít

 V areálu Soosu můžete navštívit geopark a muzeum s přírodovědnými expozicemi Příroda Chebska a Příroda Soosu a paleontologickou expozicí Dějiny Země s velkoplošnými reprodukcemi obrazů Zdeňka Buriana a modely prehistorických ještěrů v životní velikosti. Součástí areálu je i expozice Ptačí svět Chebska, v rámci stávajícího Muzea přírody a Záchranná chovná stanice pro poraněná zvířata. Návštěvníkům je k dispozici také informační středisko Domu přírody, které je vstupní branou do národní přírodní rezervace Soos a přírody Chebska. Zájemci se zde dozví informace o Soosu, zdejší naučné stezce, ochraně přírody a krajiny či dalších turistických cílech v regionu.

 Návštěvu Soosu si můžete, především pokud cestujete s dětmi, zpestřit i o trochou drážní historie. A to projížďkou po muzejní úzkorozchodné dráze Kateřina. Svezou vás vláčky, které dříve vozily vytěžený kaolin. 

 Pokud během výletu na Soos dostanete hlad, nemusíte jezdit nijak daleko. Jedním z míst, kde se dobře najíte, ale vlastně svůj výlet ještě oživíte, je Selský dvůr – restaurace umístěná v selské usedlosti ve vesnické památkové rezervaci Nový Drahov. Vydat se můžete ze Soosu i na opačnou stranu do obce Skalná, kde se nachází hrad Vildštejn. Ve stylové hradní Hodovně hosty osloví především nabídka domácích specialit, výběr vín a uzenářských specialit.

 Národní přírodní rezervace Soos i hrad Vildštejn se nachází na příjemném okruhu pro ty, kdo rádi šlápnou do pedálů. Během jednoho dne zvládnou nenáročný výlet  z Františkových Lázní i rekreační cyklisté. Objevte tak trasu od hradu Vildštejn, přes Soos, Tršnice a Dlouhé mosty a zpět do Františkových Lázní.

 Pokud nepřijedete jen na jeden den, a chcete si užít také samotné lázeňské město, vyberte si některé z ubytování a objevujte tak v poklidu krásy Františkových Lázní a okolí.

CS – Wikipedie

Kontakt:

E-mail:     mudk@email.cz
Telefon:   +420 739 025 160
                 +420 604 704 906
Adresa:    Muzejní úzkorozchodná dráha Kateřina, o.p.s.
                  Kateřina 52
                  351 34 Skalná
IČ:             02649705

Facebook a odkazy:

Podrobné a odborné informace: